aktualności

Archiwum:
Rok szkolny 2017/2018

 

Rok szkolny 2018/2019

Akcja profilaktyczna  Lżejszy plecak to zdrowszy kręgosłup

Dnia 06.11.2018r. odbyła się akcja profilaktyczna  „Lżejszy plecak to zdrowszy kręgosłup”.  Uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać zasady prawidłowego pakowania plecaka/tornistra.  Przekonali się ile waży prawidłowo i źle spakowany plecak.  W formie doskonałej zabawy, rozwiązując zagadki, utrwalili zasady dotyczące przynoszenia przedmiotów, które są przydatne a które zbędne w szkole. Dowiedzieli się w jaki sposób  powinno się nosić plecak. Uczennice klasy 3 auz: Katarzyna, Kinga, Karolina, Gabriela wraz z wychowawczynią panią Martą Żukowską, zaprezentowały produkty wchodzące w skład zdrowego drugiego   śniadania. Prawidłowo przygotowane zestawy  na  śniadanie przedstawili również uczniowie klasy 4az: Weronika i Adam oraz klasy 6aż -Emilia. Na zakończenie wszyscy obecni mieli możliwość przećwiczyć układ choreograficzny do piosenki „Chocolate”, jako przykład aktywności fizycznej wpływającej na poprawę kondycji naszych kręgosłupów.
Akcję profilaktyczną przygotowały panie: M. Halicka, B.Chrapowicka, A. Dworzańczyk, I.Malarek

 

Sprawozdanie z akcji czytelniczej ,,Cała Polska czyta dzieciom” –

,,W krainie baśni”.

 Dawno, dawno temu ….. tymi słowami rozpoczęliśmy świętowanie Społecznej Akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” pt. ,,W krainie baśni”.

30 października 2018 r. uczniowie klas młodszych wraz z wychowawcami spotkali się na sali gimnastycznej, aby posłuchać bajek znanych i tych mniej znanych. Zabawę rozpoczęliśmy piosenką ,,Są gdzieś bajki”. Nie zabrakło też zagadek książkowych. Nauczyciele czytali fragmenty tekstów, a zadaniem dzieci było odgadnąć tytuł i wskazać ilustrację do wybranego utworu. Po każdym pytaniu konkursowym prezentowany był  fragment  muzyczny do danej bajki:

- Piosenka Czerwonego Kapturka, Strażak Sam,  Piosenka Czarownicy, Bob Budowniczy,

Kopciuszek.

Na zakończenie spotkania rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt.  ,,Mój ulubiony bohater”. Wszyscy uczestnicy zajęli zasłużone pierwsze miejsca i otrzymali wspaniałe nagrody.

Pani bibliotekarka zaprosiła wszystkie dzieci do odwiedzania szkolnej biblioteki oraz do wypożyczania książek, ponieważ  wspólne czytanie daje poczucie bezpieczeństwa, uczy odpowiedzialności, poczucia humoru, dobrej zabawy, wprowadza w świat wyobraźni i bajki.

,,Bajki i książki czytaj zawzięcie,

Do świata wiedzy znajdziesz zaklęcie.

Świat jest wielki, a po drodze tyle pytań,

Książki mówią: Nie zabłądzi ten kto czyta.

Odpowiedzi poszukajcie w kartach książek.

Książki mówią, że ciekawscy żyją mądrzej!”

 Opracowanie : Marta Żukowska, Iwona Tymińska, Urszula Rojkowska, Renata Czarnecka

 

SPRAWOZDANIE Z UROCZYSTOŚCI PASOWANIA NA UCZNIA

 26 października 2018 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. W spotkaniu uczestniczyli : dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne, uczniowie, rodzice oraz najważniejsi bohaterowie spotkania- dzieci z klas pierwszych wraz ze swoimi wychowawcami : p. Elżbietą Małyszko, p. Renatą Czarnecką i p. Magdaleną Zdanowską. Prowadząca powitała zebranych gości, po czym w takt muzyki weszli onieśmieleni, ale uśmiechnięci uczniowie: Oliwka, Iza, Szymon, Michał, Kacper i Wiktor. Najpierw zostali powitani przez starsze koleżanki z Samorządu Uczniowskiego, po czym rozpoczęła się część artystyczna.  Publiczność wysłuchała wiersza, podziwiała taniec w kole i z pomponami oraz grę na instrumentach muzycznych. Zebrani gromkimi brawami nagrodzili małych artystów. Później nastąpiło uroczyste ślubowanie. A pani dyrektor dokonała ceremonii pasowania na ucznia. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki. Następnie wraz z rodzicami, panią dyrektor i nauczycielami udały się na słodki poczęstunek.

Witajcie w naszej szkole!

UIX Podlaski Konkurs Ekologiczny ,,Z ekologią za pan brat”

23 października 2018 r. uczennice naszej szkoły: Małgorzata Jodełka, Kamila Skowrońska i Olga Pasierowska wzięły udział w IX Podlaskim Konkursie Ekologicznym ,,Z ekologią za pan brat” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 46  Specjalną w Białymstoku. Konkurs ten miał charakter indywidualny, zgłosiło się 18 uczestników uczęszczających do klas IV-VIII szkół podstawowych i klas III gimnazjum z województwa podlaskiego. Uczniowie rywalizowali ze sobą odpowiadając na pytania dotyczące tematu - ,,Owady wokół nas” . Rywalizacja była zacięta, a poziom  bardzo wyrównany. Uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą i znajomością przyrody. Po części teoretycznej odbyły się warsztaty plastyczne, na których uczniowie wykonywali prace wykorzystując technikę kolażu. Najlepiej z naszej  szkoły wypadła Kamila Skowrońska, która zajęła VI miejsce. Konkurs przebiegał w miłej atmosferze, uczennice wróciły do szkoły z dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi. Do konkursu uczniów przygotowała pani Urszula Gołębiewska.

 

DZIEŃ  EDUKACJI  NARODOWEJ
W piątek 12 października 2018 roku
w naszej szkole odbyło się wspólne świętowanie Dnia Edukacji Narodowej. Motywem przewodnim uroczystości była wspólna zabawa w konwencji  Koła fortuny. Uczniowie zaprezentowali się w części artystycznej, recytując wiersze i śpiewając piosenki. Wspólna zabawa dała wszystkim wiele radości i dostarczyła niezwykłych wrażeń. Miłą niespodziankę sprawiła swoim przybyciem na akademię nasza emerytowana koleżanka, którą godnie podczas uroczystości pożegnaliśmy.  Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli najserdeczniejsze życzenia na ręce Pani Dyrektor. Życzenia złożyli także przedstawiciele Rady Rodziców. Następnie miało miejsce wystąpienie Pani Dyrektor, która wręczyła nagrody pracownikom szkoły. Osobami odpowiedzialnymi za organizację tej uroczystości byli: Beata Niegowska, Dorota Gałan, Krzysztof Broda, Urszula Gołębiewska, Magdalena Zubrzycka – Mieszkowska , Andrzej Wolski.

Sprawozdanie z wyjazdu na konkurs  – „Ekostrachy”;„Artrecykling – drugie życie”

 11.10.2018 r. uczniowie klasy 3 gimnazjum pod opieką pani Danuty Śnieć pojechali do Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Łaźniach na konkurs „Ekostrachy" pod hasłem "Artrecykling – drugie życie”. Po krótkim powitaniu, uczniowie od razu zostali zaproszeni do wspólnej zabawy przy muzyce na żywo. Następnie odbyła się część konkursowa. Każdy z przybyłych zespołów prezentował przygotowane prace. Nasi uczniowie z dumą przedstawili „jesiennego ekozwierza” wykonanego przy wsparciu pani Joanny Zubryckiej i pani Urszuli Gołębiewskiej. Wszystkie prace były niezwykle ciekawe i pomysłowe, a przecież do ich wykonania użyto tylko surowców wtórnych. Nasi uczniowie chętnie integrowali się podczas dyskoteki z innymi uczestnikami konkursu. Widać było, że  zarówno muzyka, jak i towarzystwo bardzo wszystkim odpowiada, bo z twarzy większości zgromadzonych, nie znikał uśmiech. Podczas ogłaszania werdyktu, jury pogratulowało wszystkim ciekawych pomysłów. Każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz upominek. Nasi uczniowie dumni z siebie, bogatsi o nowe doświadczenia, obdarowani ciekawymi prezentami, wrócili do szkoły.

 

Powitanie wolontariuszek
Dnia 11.10.2018 r.
w Szkole Podstawowej nr 17 Specjalnej w Białymstoku powitano wolontariuszki - Rebecę z Hiszpanii  i Merve z Turcji, które w ramach programu Unii Europejskiej – EVS - Wolontariat Europejski ERASMUS+ będą wspierać w pracy nauczycieli naszej szkoły w roku szkolnym 2018/2019. Gości powitała koordynator projektu. Wolontariuszki zostały przedstawione społeczności szkolnej – nauczycielom, uczniom i pracownikom szkoły. Następnie uczniowie klasy 1a i 3a Szkoły Podstawowej przywitali wolontariuszki piosenką w języku angielskim"Good morning, hello". Po powitaniu Merve i Rebeca odpowiadały na pytania uczniów i nauczycieli – skąd przyjechały, czym się interesują, co studiują. Uczniowie odnaleźli również na mapie Europy kraje, z których przyjechały wolontariuszki. Ciepłe słowa powitania skierowała również do wolontariuszek Pani wicedyrektor – Joanna Rusiłowicz – Snarska, życząc im miłego pobytu w naszej szkole i zadowolenia z podejmowanych działań w pracy z uczniami naszej szkoły. Następnie wolontariuszki spotkały się z koordynatorem w celu zapoznania się z harmonogramem pracy na nadchodzący tydzień. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem. Wszyscy przyjęli nowe wolontariuszki z życzliwością. Opiekę nad wolontariuszami w roku szkolnym sprawować będą: Dyrekcja Szkoły, Koordynator: Ewa Rowicka- Krupa, Piotr Mosiej. Uroczystość przygotowały: koordynator – Ewa Rowicka – Krupa oraz Urszula Gołębiewska (dekoracja i wykonanie zdjęć).

KONKURS „STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI W BARWACH BIAŁO-CZERWONYCH”
W siedzibie Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku 8 października 2018 r. odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu „Stulecie Niepodległości w Barwach Biało-Czerwonych”, który przygotowany został z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt realizowany był przez Wojewodę Podlaskiego, Podlaskiego Kuratora Oświaty oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku. Uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021. W konkursie wzięło udział 131 szkół i przedszkoli z województwa podlaskiego. Podczas uroczystości podsumowania 10 szkół i przedszkoli otrzymało nagrody, a nasza szkoła jako jedna z 20 szkół i przedszkoli wyróżnienie. Delegacja uczniów pod opieką p. Dyrektor Ewy Rosińskiej i p. Katarzyny Fiedorczuk odebrała pamiątkowy grawerton oraz okolicznościowe wydawnictwo zawierające zdjęcia nagrodzonych działań zrealizowanych podczas konkursu oraz śpiewnik pieśni patriotycznych wydany w ramach projektu. Jesteśmy dumni, że nasze działania zostały dostrzeżone przez jury i mogliśmy stanąć na scenie wśród nagrodzonych i wyróżnionych. Jest to sukces całej naszej społeczności szkolnej!

 

WARSZTATY  W  SKANSENIE
Dnia 4 października 2018 r.
uczniowie klasy pierwszej i drugiej odwiedzili Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, gdzie w ramach projektu „Gwizdki, tracze i kolaski niech powrócą w nasze łaski” uczestniczyli w warsztatach dotyczących świata dawnych zabawek. Na spotkaniu dzieci dowiedziały się, jak dawniej ich rówieśnicy na wsi spędzali wolny czas, czym i w co się bawili. Uczniowie otrzymali w prezencie edukacyjne książeczki poświęcone tematyce zabawek ludowych. Po poczęstunku mieli okazję stworzyć z kolorowych tkanin szmaciane lalki, które zabrali ze sobą do domów. Te ciekawe i edukacyjne zajęcia były inspirującą podróżą, która pokazała, że bez względu na rodzaj materiału, z którego wykonane są zabawki, to dzieci dawniej jak i dzisiaj lubią się bawić.

Spotkanie z Siostrą Kornelią
Dnia 27 września 2018 r.
, z inicjatywy katechetki p. Haliny Staniewicz, odbyło się dla całej społeczności szkolnej spotkanie z siostrą Kornelią ze Zgromadzenia Jezusa Miłosiernego. Celem spotkania było ukazanie Pana Jezusa jako miłującego i kochającego, przybliżenia postaci bł. ks. Michała Sopoćki, zapoznanie z postacią św. s. Faustyny i przesłaniem Pana Jezusa do ludzi. Spotkanie rozpoczęło powitanie p. dyr. Ewy Rosińskiej, następnie siostra Kornelia przybliżyła uczestnikom powyżej wymienione treści. Spotkanie przebiegało w formie: pogadanki, śpiewu, wspólnej aktywności, obserwacji. Wszystkim uczestnikom spotkanie bardzo się podobało.

2018 - Akcja Sprzątanie Świata
21.09.2018 r.
w Szkole Podstawowej nr 17 odbyła się akcja „Sprzątanie świata”. O godz.9 wszyscy uczniowie zgromadzili się na sali gimnastycznej, gdzie zostało przypomniane tegoroczne hasło „Akcja -Segregacja”. Uczennica Małgorzata przypomniała swoim młodszym kolegom kolory worków oraz ich przeznaczenie. Wszyscy zgromadzeni zgodnie zabrali się do segregowania przygotowanych odpadów. Przy tej okazji zostały wyjaśnione hasła "ekolog i ekologia". W dalszej części spotkania odbył się pokaz mody. Zaprezentowane kreacje były wykonane z gazet,  worków foliowych, korków itp. Były to bardzo ciekawe i pomysłowe projekty. Podsumowaniem tej części akcji była zabawa integracyjna w układanie nazw surowców, które powinniśmy segregować i wiersz o segregacji. Korzystając  z tego, iż wszyscy uczniowie byli obecni, pani Iwona Tymińska przedstawiła wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego. O godzinie 10 zebrani uczniowie, zaopatrzeni w rękawiczki jednorazowe oraz worki w kolorze żółtym, zielonym i szarym, pod czujnym okiem opiekunów rozpoczęli zbiórkę śmieci. Grupa dzieci klas młodszych sprzątała teren wokół szkoły, natomiast starsi udali się do parku przy ulicy Wierzbowej.  Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem zbierali wszelkie pozostawione śmieci, a większość uczniów  doskonale radziła sobie z ich segregacją. Dzieci zadowolone z dobrze wykonanego zadania wracały do szkoły. Założone cele akcji zostały osiągnięte

Wybory Opiekuna Samorządu Uczniowskiego
W dniu 13.09.2018 r. w naszej szkole odbyły się wybory opiekuna Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2018/2019. W głosowaniu wzięło udział łącznie 39 uczniów, w tym 32 uczniów Szkoły Podstawowej Nr 17 oraz 7 uczniów oddziału gimnazjalnego przy SP Nr 17. Uczniowie głosowali na uprzednio zgłoszonych kandydatów. W wyniku wyborów opiekunem Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym  2018/2019 została Pani Iwona Tymińska. Serdecznie gratulujemy!

 

Bezpieczna Droga Do Szkoły
1
4 września 2018 r.  odbyło się ogólnoszkolne spotkanie profilaktyczne „Bezpieczna droga do szkoły” z udziałem pracownika Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku. W czasie spotkania omówiono podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pani policjantka poinformowała uczniów o tym, że używane przez wiele lat numery alarmowe do służb ratunkowych przestały działać, a zamiast nich obecnie używany jest już tylko jeden numer alarmowy 112. Przypomniała uczniom o konieczności wyposażenia ubrań i plecaków w elementy odblaskowe, które w znaczący sposób zwiększają bezpieczeństwo pieszych. Przestrzegała dzieci i młodzież przed zabawami w pobliżu jezdni i uczyła, jak reagować gdy zaczepia ich osoba nieznajoma.  Uczniowie aktywnie uczestniczyli w pogadance na temat bezpieczeństwa. Wykazali się dobrą znajomością zasad: przechodzenia przez jezdnię i wzywania służb ratowniczych w razie wypadku. Zadawali wiele pytań, niekoniecznie dotyczących tematu spotkania - szczególnie zainteresowani byli pracą funkcjonariuszy policji, sposobami łapania złodziei, posiadania broni i kajdanek.

UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA MEDALI „DILIGENTIAE – ZA PILNOŚĆ”

 W poniedziałek 3 września 2018 r., podczas Miejskiej Inauguracji Roku Szkolnego 2018/2019 w Szkole Podstawowej Nr 52 im. Ireny Białówny w Białymstoku, odbyła się ceremonia wręczenia medali "DILIGENTIAE - za pilność". W tym roku takie wyróżnienie z rąk Prezydenta Miasta Białęgostoku Tadeusza Truskolaskiego otrzymały w naszej szkole: uczennica Nina Sobiech i jej mistrz - Pani mgr Ewa Rowicka – Krupa. Gratulujemy!